top of page
Szerző képeHonoria Fraszt-Juhasz

Mi az az ébrenléti ablak és miért fontos ez a babák és kisgyermekek alvása szempontjából?


Amint megszületik a babád rögtön új fogalmakkal találkozol, mint például az ébrenléti ablak. Az ébrenléti ablak az az időintervallum, amit a babád a kora alapján ébren tud tölteni anélkül, hogy túlfáradt állapotba kerüljön.

 

Na de miért baj, ha babád az ébrenléti ablakon túl van fenn és túlfáradt állapotba kerül?


Minél fiatalabb a babád, annál nehezebben viseli a fáradtságot. Túlfáradtság esetén gyermeked szervezete kortizolt kezd el termelni ez az a – stresszhormonnak is nevezett - hormon, ami ébren tart minket.  Emiatt a hormonemelkedés miatt, babádat nagyon nehéz lesz elaltatni és az alvás minősége is romlik.

 

Mi történik, ha a babádat túl korán teszed le aludni?

 

Ha nem figyeled az ébrenléti ablakot és babádat túl korán próbálod meg elaltatni, akkor fennáll a veszélye, hogy babád hangos sírással ellenkezni fog ez ellen. Továbbá, ha a babád túl korán alszik el, nem lesz ideje az ébrenléti időben elegendő alvásnyomást felépíteni, mely túl rövid alvási szakaszhoz vezet. A rövid alvások nem elég pihentetőek babád számára, melynek következtében az esti órákra kimerült, túlfáradt és ezáltal sírós lesz. Biztos ismered a kifejezést, hogy már „átesett a holtponton”. Ilyenkor küzdelmessé válhat az esti etetés, fürdetés, öltözés és az altatás is.

 

Mi férjen bele az ébrenléti ablakba?

 

Az újszülött korban az ébrenléti ablak nagyon rövid: 45-90 perces. Tehát a kezdeti időszakban etetés, büfiztetés, ha szükséges pelenkacsere, egy kis összebújás és altatás fog beleférni. Minél idősebb a babád annál több időtök lesz az ébrenléti időben játszani, új mozgásformákat gyakorolni, sétálni egyet a szabadban stb.

 

Mikor kezdődik az ébrenléti ablak?

 

Attól a pillanattól, hogy babád felébred az előző alvásából. Célszerű ilyenkor ránézni az órára és kiszámolni a következő nappali alvás esedékes időpontját.

 

Mikor kezdjem az altatást?

 

Az altatás megkönnyítése érdekében érdemes tehát a kor szerinti ébrenléti ablakot követni és még az ébrenléti ablak vége előtt elkezdeni az altatást. Tehát ha a babád kora szerinti javasolt ébrenléti ablak pl. 90 perc és babádnak kb. 10 percre van szüksége az elalváshoz, akkor érdemes babádat 80 perc után bevinni a szobájába és elkezdeni az altatást, hogy elébe menj a túlfáradásnak.

 

Fáradtság jelekre is érdemes figyelni?


Babád 12-16 hetes koráig javasolt az ébrenléti ablakok mellett fáradtság jelet is nézni. Ha közeledtek az ébrenléti ablak vége fele ÉS babád fáradtság jeleket mutat, menj be vele szobába és kezd el az altatást.

 

Legkésőbb 16 hetes kor fölött érdemes elhagyni az ébrenléti ablakok és fáradtság jelek követését és átállni napirend követésre. 16 hetes korra kifejlődik babádnál az ún. cirkadián ritmus, a belső óra. Ha minden nap ugyanazt a napirendet követed, a babád órája beáll az alvási időkre és sokkal könnyebben elalszik és hosszan alszik.

 

Mekkora az ideális ébrenléti ablak gyermeked számára?

 

A napirendjeim tartalmazzák a kor szerinti ébrenléti ablakot, a nappali alvások és etetések javasolt időpontját.

 

A napirendjeimben megtalálod, hogy:

  • mikor kezd a napot, mikorra időzítsd az egyes nappali alvásokat és az esti lefekvést, ahhoz, hogy megkönnyítsd babád számára az elalvást.

  • milyen hosszúak legyenek az egyes nappali alvások, ahhoz, hogy a lehető legpihentetőbb éjszakátok legyen.

  • emellett javaslatokat teszek arra, hogy mikor etesd meg gyermekedet, ahhoz, hogy biztosan tele pocakkal menjen ágyba. Az etetési időpontok csak iránymutatások. Minden esetben igény szerint etetjük a babánkat.

 

Rosszul időzített nappali alvás, a túl rövid nappali alvás és a túl hosszú nappali alvás egyaránt gyakori éjszakai ébredéshez és kora reggeli keléshez vezetnek. Ezért kulcsfontosságú a megfelelő, kor szerinti napirend követése.

23 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page